„Свако друго материјално благо на нама и око нас не вреди једнога гробља хришћанскога, ни најмањега.“
Филолошки факултет Универзитета у Бањалуци и Србско Сабрање Баштионик, а поводом Дана Филолошког факултета, организовали су представљање књига проф. др Митре Рељић, неуморног хроничара страдања српског народа и језика на Косову и Метохији.
У представљању су учествовале проф. др Дијана Црњак, мср Галина Марија Мићић и сам аутор, проф. др Митра Рељић.
Професор Митра Рељић је говорила о идентитету и интегритету српског народа и његовог језика на Косову и Метохији.
„Књиге Српска гробља на Косову и Метохији: уништена споменичка и језичка баштина и Идентитет и интегритет српског језика на Косову и Метохији повезује то што је у обема примарно реч о, с различитих аспеката сагледаном, атаку на идентитет и интегритет српског народа и његовог језика, чији је крајњи циљ потирање српског идентитета косовскометохијског простора. Покушаји да се уништи то језгро просторног идентитета трају столећима, а одлучност да се тај простор идентитетски „испразни” и накнадно му се конструише неки нови идентитет, по мери и жељи искључиво албанског етноса, започиње 1999. године по доласку тзв. међународних снага. Систематско уништавање српских гробаља на Косову и Метохији највидљивији је показатељ тога наума.“
На видео – биму смјењивале су се фотографије уништених споменика и гробаља.
Осврт на књигу и излагање проф. др Дијане Црњак с акцентом на свето и распето, а, ако Бог да, и васкрсло Косово и Метохију, можете прочитати у прилогу испод:
Излагање проф. др Дијане Црњак
Што нас се више душом пресели на Косово и Метохију, то ћемо бити сигурнији да ћемо сачувати и темељ нашег колективног идентитета. Онима слабашнијим и, посебно, одрођеним космополитама који се ругају покличу „Догодине у Призрену!” треба увијек одговорити да ми у Призрену јесмо и да ћемо ондје и остати.